„Kalendarium działań zbrojnych na pograniczu Mazowsza i Podlasia podczas powstania styczniowego”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

7 lipca 2015

Kalendarium działań zbrojnych na pograniczu Mazowsza i Podlasia podczas powstania styczniowego” jest kierowaną do szerokiego grona odbiorców publikacją autorstwa siedleckiego historyka dr. Rafała Dmowskiego. Wydawnictwo pod redakcją dr. Grzegorza Welika z Archiwum Państwowego w Siedlcach opracowano zgodnie z zasadami prac naukowych i recenzowano (prof. dr hab. Marek Wagner oraz dr hab. Andrzej Gil).

Książka składa się z trzech części. W pierwszej omówiono powstanie styczniowe w województwie podlaskim (w granicach według powstańczej administracji) w historiografii. W drugiej przedstawiono województwo przed i w trakcie powstania. Autor omówił tu m. in. teren działań, przedstawił siły obu walczących stron oraz skutki powstania. Część trzecia to właściwe kalendarium, w którym znajdujemy informacje o 148 bitwach i potyczkach stoczonych w latach 1863 – 1865. Dzięki archiwalnym kwerendom udało się zweryfikować dotychczasowe badania historyków powstania i ustalić kilkadziesiąt nieznanych dotąd pól bitewnych.

Praca zawiera także liczącą 300 pozycji bibliografię oraz 19 aneksów przedstawiających dokumenty ze zbiorów Archiwum Państwowego w Siedlcach, AGAD oraz Archiwum Diecezjalnego w Siedlcach.

Atutem pracy jest również 59 ilustracji i map. Prezentują one ikonografię powstańczą, a pochodzą m. in. z zagranicznej prasy z epoki, zbiorów Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie oraz z prywatnych kolekcji.

Wydawcą „Kalendarium...” jest Archiwum Państwowe w Siedlcach oraz Fundacja Rozwoju Badań Regionalnych Sigillum. Praca ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

 

CENA 20 zł

 

Zamówienia można dokonać poprzez formularz kontaktowy w zakładce KONTAKT

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-07
Data publikacji:2015-07-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2491