Archiwum Państwowe w Siedlcach

Wystawa "Józef Piłsudski i jego Legiony"

21 maja 2018

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy JÓZEF PIŁSUDSKI I JEGO LEGIONY, prezentującej materiały ze zbiorów dr. Szczepana Kalinowskiego – znanego historyka, regionalisty, krajoznawcy i kolekcjonera, ubiegłorocznego laureata nagrody im. Ludomira Benedyktowicza.

Wernisaż odbędzie się 24 maja o godz. 11.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Siedlcach.

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości w siedleckim Archiwum Państwowym zostaną zaprezentowane unikalne w skali całego kraju zbiory dotyczące przede wszystkim Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy, walczących pod jego rozkazami – zarówno podczas I wojny światowej, jak i w walce o wolną Polskę po 1918 r. Szczególne miejsce na wystawie zajmują Podlasiacy walczący w Legionach Polskich oraz pobyt Legionów w regionie w 1915 r.

Autor wystawy nie ograniczył prezentacji swych zbiorów do okresu I wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu. Ekspozycja pokazuje także fotografie pomników, grobów i innych miejsc upamiętniających osobę Marszałka, walki toczone podczas I wojny światowej oraz wojny polsko – bolszewickiej, czy pobyty Józefa Piłsudskiego w regionie w okresie międzywojennym.

Osobne miejsce zajmuje problematyka upamiętniania Komendanta w literaturze i sztuce, od czasów mu współczesnych po lata stanu wojennego.

Wystawę można będzie oglądać od 24 maja do końca października 2018 r.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Uroczystość wręczenia przez marszałka Józefa Piłsudskiego sztandaru  22 Pułku Piechoty - Siedlce, 3.11.1922

    Uroczystość wręczenia przez marszałka Józefa Piłsudskiego sztandaru 22 Pułku Piechoty - Siedlce, 3.11.1922

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-05-21
Data publikacji:2018-05-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:998
Darmowy licznik odwiedzin