Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Wystawa "Józef Piłsudski i jego Legiony"

Wystawa "Józef Piłsudski i jego Legiony"

21 maja 2018

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy JÓZEF PIŁSUDSKI I JEGO LEGIONY, prezentującej materiały ze zbiorów dr. Szczepana Kalinowskiego – znanego historyka, regionalisty, krajoznawcy i kolekcjonera, ubiegłorocznego laureata nagrody im. Ludomira Benedyktowicza.

Wernisaż odbędzie się 24 maja o godz. 11.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Siedlcach.

Czytaj więcej o: Wystawa "Józef Piłsudski i jego Legiony"

Informacja o pracy Czytelni w dniu 24 maja 2018 r.

16 maja 2018

Uprzejmie informujemy, że w dniu 24 maja 2018 r.  (czwartek)

Czytelnia w Archiwum czynna będzie w godzinach 15.00 - 17.45

Za utrudnienia przepraszamy!

Informacja o dniu wolnym 4 maja 2018 r.

16 kwietnia 2018

Uprzejmie informujemy, że - zgodnie z zarządzeniem Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - 4 maja 2018 r. będzie w naszym Archiwum dniem wolnym od pracy. Będziemy natomiast pracować w sobotę 19 maja 2018 r.

Za utrudnienia przepraszamy!

Przejdź do - Zaproszenie na zebranie naukowe

Zaproszenie na zebranie naukowe

9 kwietnia 2018

Serdecznie zapraszamy na zebranie naukowe, które odbędzie się 19 kwietnia o godz. 16.00. Mgr Kamila Jastrzębska z archiwum Ministerstwa Finansów przedstawi referat zatytułowany "Archiwizacja dokumentacji elektronicznej w systemie EZD PUW". Wstęp wolny!

Przejdź do - Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

28 marca 2018

Zdrowych, pogodnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, 
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością, radosnego, wiosennego nastroju, 
serdecznych spotkań w gronie najbliższych oraz wesołego "Alleluja",
życzą Dyrektor i Pracownicy 
Archiwum Państwowego w Siedlcach.

Czytaj więcej o: Życzenia Wielkanocne

Uprzejmie informujemy, że w dniu 21 03 2018 r. (środa) Czytelnia czynna będzie w godzinach 13.00-15.00

14 marca 2018
Przejdź do - Zakończenie pracy zasłużonego pracownika

Zakończenie pracy zasłużonego pracownika

26 lutego 2018

W minionym tygodniu pracę w Archiwum Państwowym w Siedlcach zakończyła Pani  Alicja  Zielińska,  wieloletni  pracownik Oddziału II: Informacji, Udostępniania i Popularyzacji. Dziękujemy za wieloletnią, sumienną i rzetelną, codzienną pracę, za włożony wysiłek i zaangażowanie podczas wykonywania swoich obowiązków na stanowisku archiwisty. Z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy składamy zaś najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz realizacji dalszych planów w życiu prywatnym. Plurimos annos!

Przejdź do - Życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok

Życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok

20 grudnia 2017

Serdecznie życzymy wszystkim naszym Użytkownikom i Przyjaciołom

Czytaj więcej o: Życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok
Przejdź do - Fotorelacja ze spotkania członków Towarzystwa Miłośników Podlasia

Fotorelacja ze spotkania członków Towarzystwa Miłośników Podlasia

13 grudnia 2017

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania jubileuszowego Towarzystwa Miłośników Podlasia połączonego z prezentacją "Dziennika" Haliny Berezy, które odbyło się 8 grudnia br. w murach naszego Archiwum.

Czytaj więcej o: Fotorelacja ze spotkania członków Towarzystwa Miłośników Podlasia
Przejdź do - Zaproszenie na spotkanie Towarzystwa Miłośników Podlasia

Zaproszenie na spotkanie Towarzystwa Miłośników Podlasia

5 grudnia 2017

Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprasza 8 grudnia o godz. 18.00 na spotkanie związane z 30-leciem reaktywacji Towarzystwa Miłośników Podlasia. W 1987 roku grupa młodych ludzi reanimowała istniejące w Siedlcach od wielu lat Towarzystwo i nadała mu nowe oblicze. Pod koniec lat 80. XX wieku Towarzystwo Miłośników Podlasia prowadziło ożywioną działalność, przede wszystkim w obszarze kultury niezależnej od oficjalnego obiegu.  Towarzystwo organizowało dziesiątki koncertów, spotkań z literatami, historykami, ludźmi kultury znanymi głównie z podziemnego obiegu. Organizowało też liczne pokazy video filmów, których z powodu cenzury politycznej nie można było obejrzeć oficjalnie w kinach. Do zasług Towarzystwa należy także stworzenie możliwości odbudowy kopca Józefa Piłsudskiego w Majówce – Zawadach oraz odbudowy pomnika Marszałka w Siedlcach. Siedzibą Towarzystwa było kierowane wówczas przez dr Urszulę Głowacką Maksymiuk Archiwum Państwowe w Siedlcach, stąd organizacja spotkania członków i sympatyków właśnie tutaj. Warto wspomnieć, że przed laty z Towarzystwem związani byli m. in. obecny minister energii Krzysztof Tchorzewski, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, wiceprezes Agencji Rezerw Materiałowych Przemysław Maksymiuk, dziennikarz i redaktor „Tygodnika Siedleckiego” Stanisław Jastrzębski, dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak, czy dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach dr Grzegorz Welik. Znaczna część członków odnowionego w 1987 r. Towarzystwa związana była wcześniej z antykomunistyczną opozycją.

Spotkanie w Archiwum będzie okazją do wspomnień po 30 latach od ożywienia kultury niezależnej w Siedlcach. Będzie też okazją do prezentacji „Dziennika” Haliny Berezy, wydanego drukiem przez Archiwum Państwowe w Siedlcach, a opracowanego przez sędziego w stanie spoczynku Witolda Oknińskiego, który w latach 80. XX w. także należał do władz Towarzystwa Miłośników Podlasia.

Dziennik Haliny Berezy, wieloletniej nauczycielki renomowanych siedleckich szkół, głównie Liceum im. Królowej Jadwigi, a rodzinnie przedstawicielki inteligencji okresu 20-lecia międzywojennego, obejmuje lata 1900 – 1940 i dotyczy głównie Siedlec. Obrazuje przede wszystkim życie kulturalne i towarzyskie miasta, a dzięki szerokim zainteresowaniom autorki, także Polski w pierwszych dekadach XX wieku. Tekst dziennika został wzbogacony dokumentami, drukami ulotnymi  i fotografiami z rodzinnego archiwum autorki, które znajduje się w zasobie Archiwum Państwowego w Siedlcach.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-24
Data publikacji:2015-05-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:14101