Archiwum Panstwowe w Siedlcach

Aktualności

Artykuły

INFORMACJA

7 sierpnia 2017

Archiwum Państwowe w Siedlcach uprzejmie informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 9 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie ustalenia dni wolnych od pracy w 2017 r. dla pracowników urzędów administracji rządowej, dzień 14 sierpnia (poniedziałek) ustala się dniem wolnym  od pracy,  natomiast 9 września (sobota) Czytelnia  Archiwum  Państwowego  w Siedlcach  czynna będzie dla  użytkowników  w godzinach 8.30 - 15.00

Aktualizacja serwisu szukajwarchiwach.pl

17 lipca 2017

W lipcu na portalu www.szukajwarchiwach.pl zostały udostępnione kolejne skany dokumentów archiwalnych. Obecnie łączna liczba skanów na portalu to 25 828 446.

Z zasobu siedleckiego Archiwum na portalu pojawiło się ponad 69 tys. nowych  skanów z 21 zespołów, głównie akt stanu cywilnego oraz akt hipotecznych.

Zachęcamy do korzystania ze zdigitalizowanych zasobów.

Pełna lista skanów siedleckiego Archiwum w linku www.szukajwarchiwach.pl

Przejdź do - KONKURS EDUKACYJNY„ Z RODZINNEJ SZUFLADY”

KONKURS EDUKACYJNY„ Z RODZINNEJ SZUFLADY”

7 czerwca 2017

 

Konkurs edukacyjny „Z rodzinnej szuflady” przeznaczony był dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych, uczniów szkół średnich i ponadgimnazjalnych. Jego organizatorem było Archiwum Państwowe w Siedlcach oraz Fundacja Rozwoju Badań Regionalnych Sigillum. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką plastyczną lub multimedialną pracy ilustrującej lub dokumentującej historię rodziny. Konkurs miał na celu zachęcenie jego uczestników do poznania przeszłości swoich przodków oraz dziejów dużej i małej ojczyzny z perspektywy losów rodziny. Pozwolił także na utrwalenie w rodzinie pamięci o przodkach i zachęcał do gromadzenia rodzinnych pamiątek oraz odpowiedniej dbałości o rodzinne fotografie i dokumenty.
Na konkurs nadesłano 109 prac z 23 szkół, tj. 12 szkół podstawowych oraz 11 gimnazjów. Prace nadesłali uczniowie szkół podstawowych m.in. z Siedlec, Kotunia, Białk, Grali Dąbrowizny, Strzały, Dąbrówki Stany, Łukowa i Mrozów oraz gimnazjów z Siedlec, Strzały, Skórca, Białk, Mińska Mazowieckiego, Mrozów, Olszanki oraz Sokołowa Podlaskiego. Konkurs miał rangę wojewódzką. Nadesłano 87 prac plastycznych (w tym 4 komiksy) oraz 3 prace przestrzenne, 6 albumów, 1 reportaż radiowy oraz 1 film i 11 pokazów multimedialnych.
31 maja jury w składzie historyk sztuki Dorota Pikula, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, radca prawny Bogusław Niemirka z Polskiej Akademii Nauk, artysta malarz prof. dr hab. Tomasz Nowak z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, historyk dr Witold Bobryk oraz genealog i regionalista Zbigniew Wąsowski – dokonało oceny prac.
Ze względu na formę nadesłanych prac oceny dokonano w następujących kategoriach: praca plastyczna, praca przestrzenna, praca multimedialna, film, reportaż radiowy, album, anegdota. Prace oceniono w ramach poszczególnych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

Ze szkoły podstawowej nadesłano 89 prac:
Z klasy II 17 prac (3 prace nagrodzono, przyznano 1 miejsce w kategorii Album oraz dyrektor Archiwum przyznał 13 wyróżnień).
Z klasy III 12 prac (2 prace nagrodzono oraz 1 wyróżniono).
Z klasy IV 15 prac (3 prace nagrodzono, 2 wyróżniono oraz przyznano nagrodę główną).
Z klasy V 11 prac ( 2 prace nagrodzono).
Z klasy VI 34 prace (4 prace wyróżniono ).

​ Z gimnazjum nadesłano 20 prac:
​ Z klasy I 8 prac(1 nagrodzono, 1 wyróżniono).
​ Z klasy II 2 prace (2 nagrodzono).
​ Z klasy III 10 prac (2 nagrodzono, 1 wyróżniono oraz przyznano II miejsce).

Jury przyznało 15 równorzędnych nagród oraz 9 równorzędnych wyróżnień. Ponadto w kategorii Praca przestrzenna przyznano nagrodę główną oraz w kategorii Praca multimedialna i Album miejsce I i II.

Oprócz prac nagrodzonych i wyróżnionych przez Jury, Dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach przyznał wyróżnienia dla 13 autorów prac. Łącznie  nagrodzono i wyróżniono 42 prace.

​ Uroczyste wręczenie nagród oraz otwarcie pokonkursowej wystawy nastąpi 9 czerwca  2017 r o godzinie 11 w siedzibie Archiwum Państwowego w Siedlcach podczas Międzynarodowego Dnia Archiwów.

INFORMACJA

6 czerwca 2017

Archiwum Państwowe w Siedlcach uprzejmie informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 9 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie ustalenia dni wolnych od pracy w 2017 r. dla pracowników urzędów administracji rządowej, dzień 16 czerwca ustala się dniem wolnym  od pracy,   natomiast 24 czerwca Czytelnia  Archiwum  Państwowego  w Siedlcach  czynna będzie dla  użytkowników  w godzinach 8.30 - 15.00

Archiwum Państwowe w Siedlcach informuje, że z powodu prac remontowych w lipcu Czytelnia będzie nieczynna.

22 maja 2017
Przejdź do - Wystawa “Cztery wieki rodu Somlów” - foto i video relacja

Wystawa “Cztery wieki rodu Somlów” - foto i video relacja

24 kwietnia 2017

http://siedlce.ap.gov.pl/galeria,art,116,wystawa-cztery-wieki-rodu-somlow-foto-i-video-relacja Zapraszamy do obejrzenia plansz, oraz foto i video relacji z wystawy "Cztery wieki rodu Somlów" która odbyła się dnia 20.04.2017 w Archiwum Państwowym w Siedlcach. Więcej informacji o wystawie.

 

 

  

Wystawa “Cztery wieki rodu Somlów”

18 kwietnia 2017

Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprasza na wystawę “Cztery wieki rodu Somlów”. Wystawa prezentuje dzieje rodziny Somlów, której przedstawiciele mieszkali w Siedlcach i okolicach od końca XVII w. do chwili obecnej. Wystawa prezentuje ponad 200 dokumentów, fotografii i innych materiałów dotyczących tej rodziny, zebranych przez jej przedstawicielkę Różę Somlę-Dembowską (romanistkę, pracownika Uniwersytetu Warszawskiego). Najciekawsze materiały z archiwów rodzinnych, państwowych i kościelnych pozwalają nie tylko ukazać wielowiekowe dzieje chłopskiej rodziny, ale także zachęcić do poszukiwań genealogicznych i gromadzenia rodzinnych pamiątek. Dzięki wykonaniu na trwałych planszach, wystawa, po premierowej prezentacji w Archiwum Państwowym w Siedlcach, będzie eksponowana także w innych miejsc

LINK DO OBEJRZENIA PLANSZ Z WYSTAWY

 

 

 

 

 

 

Przejdź do - Siedlecka wystawa w Wilnie

Siedlecka wystawa w Wilnie

4 kwietnia 2017

Wystawa „Śladami Sienkiewicza” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Siedlcach wspólnie z Instytutem Badań Literackich PAN zostanie 8 kwietnia otwarta w Domu Kultury  Polskiej w Wilnie.

Archiwalna wystawa prezentuje głównie materiały biograficzne i genealogiczne dotyczące  pisarza, jego rodziny i przodków, pochodzące z zasobu archiwów państwowych, kościelnych i instytucji wymiaru sprawiedliwości. W ciągu niespełna roku od premiery wystawy w Archiwum Państwowym w Siedlcach obejrzało ją wiele tysięcy osób, gdyż eksponowana była także w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie  oraz w szkołach i bibliotekach na wschodnim Mazowszu.

Wystawa w Wilnie  zorganizowana jest  pod patronatem honorowym Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, Samorządu Rejonu Wileńskiego i Domu Kultury  Polskiej w Wilnie.

Na wernisaż wystawy zaproszono m. in. organizacje grupujące Polaków na Litwie i mieszkańców Wilna oraz przedstawicieli świata naukowego w Wilnie: z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Nauk Edukacyjnych  w Wilnie, Centrum Polonistycznego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wileńskiego oraz Instytutu Literatury i Folkloru Litewskiej Akademii Nauk.

Przejdź do - Konkurs edukacyjny  „Z rodzinnej szuflady "

Konkurs edukacyjny „Z rodzinnej szuflady "

8 lutego 2017

Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprasza do udziału w Konkursie edukacyjnym „Z rodzinnej szuflady"

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie dowolną techniką plastyczną lub multimedialną pracy ilustrującej lub dokumentującej historię rodziny.

Prace należy dostarczyć do 26 maja 2017 roku na adres: Archiwum Państwowe w Siedlcach, ul. T. Kościuszki 7, 08 –110 Siedlce.

Uroczyste wręczenie nagród oraz otwarcie pokonkursowej wystawy nastąpi 9 czerwca 2017r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Siedlcach .

Po kliknięciu w "Czytaj więcej" będą widoczne do pobrania formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu.

Szczegółowych informacji dotyczących konkursu udziela Beata Troć: tel. 256322574, email: kwerendy@siedlce.ap.gov.pl

 

Aktualizacja serwisu szukajwarchiwach.pl

24 stycznia 2017

12 stycznia  serwis szukajwarchiwach.pl został zaktualizowany. Opublikowano 1, 6 ml  skanów, łącznie  prezentowanych  jest 23 ml kopii cyfrowych.

Spośród  zasobu  siedleckiego Archiwum  na portalu  pojawiło się ponad 126 tys.  skanów z 41 zespołów,  głównie  akt stanu cywilnego. Łącznie opublikowanych  jest ponad 416  tys. skanów ze 165 zespołów.

Zachęcamy  do  korzystania  ze zdigitalizowanych zasobów.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-24
Data publikacji:2015-05-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:8473
Darmowy licznik odwiedzin