"Sądownictwo regionu siedleckiego 1917 - 1939. Katalog wystawy"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

7 lipca 2015

Niniejsza książka jest drugą z serii „Instytucje sądowe regionu siedleckiego na tle polskich instytucji sądowych”.  Tym razem jest to publikacja nietypowa – katalog wystawy Archiwum Państwowego w Siedlcach. Jednak wbrew pozorom katalog nie jest tylko zwykłym wykazem prezentowanych eksponatów, posiada też walor źródłowego wydawnictwa naukowego – zamieszczone tu fotografie są wdzięcznym obiektem choćby do studiów nad obyczajem sądowym w II RP, czy badań o charakterze prozopograficznym. Dodatkowo zdecydowano się wzbogacić katalog wstępem autorstwa sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie Witolda Oknińskiego, opisującym dzieje sądownictwa regionu siedleckiego w okresie międzywojennym. Tekst ten jest fragmentem książki „Sądownictwo siedleckie. Tradycje i współczesność” autorstwa dra Arkadiusza Berezy  i Witolda Oknińskiego, która ma się ukazać w 2008 r.

Katalog i wystawa podzielone są na cztery części pt.: „Ludzie”, „Budynki”, „Pamiątki i dokumenty”, „Cmentarze”. Część pierwsza, najobszerniejsza podzielona została dodatkowo na dwie grupy: w pierwszej prezentujemy materiały związane z Sądem Okręgowym w Siedlcach i sądami grodzkimi zachodniej części regionu siedleckiego, w drugiej zaś - z Sądem Okręgowym w Białej Podlaskiej (od 1932 r. - Wydział Zamiejscowy siedleckiego SO w Białej Podlaskiej) i okolicznymi sądami grodzkimi. W części pierwszej katalogu przyjęto następujący układ (z wyjątkami): na początku prezentowane są fotografie o charakterze oficjalnym – sądownicy podczas pracy, w urzędowych togach i biretach, następnie - zdjęcia o charakterze półoficjalnym: okolicznościowe lub pamiątkowe, zazwyczaj przedstawiające grono pracowników danego sądu w strojach cywilnych, czasem wspólnie z przedstawicielami lokalnej elity. Dalsze w kolejności są fotografie z akt personalnych. Na końcu umieszczono zdjęcia nieoficjalne przedstawiających pracowników wymiaru sprawiedliwości w życiu prywatnym (choć, co trzeba podkreślić – tutaj także występowali oni w towarzystwie kolegów z pracy). Nieco inny układ zastosowano w części poświęconej pamiątkom i dokumentom - w kolejności chronologicznej przedstawiono zestawy dokumentów dotyczących poszczególnych osób – począwszy od dyplomów ukończenia studiów prawniczych, poprzez akta nominacji, dokumenty osobiste, korespondencję, na rozporządzeniach władz okupacyjnych skończywszy.

Katalog został uzupełniony o aktualny wykaz zespołów archiwalnych instytucji wymiaru sprawiedliwości z lat 1917 – 1939 przechowywanych w siedleckim Archiwum Państwowym.


Siedlce 2007, s. 147, 124 fot.

CENA 20 zł

 

Zamówienia można dokonać poprzez formularz kontaktowy w zakładce KONTAKT

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-07
Data publikacji:2015-07-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2836