4. edycja programu "Pamięć Świata"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

6 czerwca 2021

10 czerwca br. w Belwederze Lista Krajowa Programu UNESCO wzbogaci się o nowe unikatowe obiekty dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości w dziejach Polski.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wyjątkowa wystawa prezentująca wyróżnione dokumenty pt. „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja”. Otwarcie ekspozycji nastąpi 9 czerwca o godzinie 19:00 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wystawa będzie dostępna dla mieszkańców Warszawy i turystów przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 w Warszawie do 30 czerwca 2021 r.

Program Pamięć Świata

• Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 roku

• Jego celem jest podejmowanie działań służących ochronie i udostępnianiu międzynarodowego dziedzictwa dokumentacyjnego, a także zwiększanie świadomości jego znaczenia. Dziedzictwo dokumentacyjne to różnego typu obiekty o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowy, zarówno dokumenty, zespoły archiwalne, rękopisy przechowywane w bibliotekach i muzeach, jak i druki o wyjątkowej wartości dokumentacyjnej, a także inskrypcje oraz dokumenty audiowizualne (na nośniku analogowym lub cyfrowym).

• Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji. W związku z jego realizacją podejmowane są również działania na rzecz upowszechnianie wiedzy i szerokiego udostępniania dziedzictwa dokumentacyjnego.

• W ramach programu tworzone są 3 listy dziejowych pomników: światowa oraz regionalne i krajowe. Znajdują się na nich dobra kultury istotne dla poszczególnych regionów lub narodów. W Polsce stworzona została Polska Lista Krajowa Pamięć Świata, na którą wpisywane są dokumenty i archiwalia o wyjątkowej wartości dla kultury polskiej.

Pamięć Polski

• Polski narodowy zasób dokumentacyjny, wytworzony na przestrzeni wielu stuleci, powinien być należycie chroniony oraz udostępniany na potrzeby działań naukowych i edukacyjnych w pełnym zakresie jego informacyjnego bogactwa. W tym celu Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata podjął się stworzenia krajowej Listy Programu Pamięć Świata.

• Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata ma już 3 edycje ogłoszone w 2014, 2016 oraz 2018 roku

• W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, muzeów oraz środowisk naukowych, przewodniczy mu Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk

Pełna lista uhonorowanych skarbów polskiego dziedzictwa zostanie ujawniona 9 czerwca br. w Międzynarodowy Dzień Archiwów
Szczegółowe informacje dotyczące Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata dostępne są pod adresem: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/pamiec-swiata/

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-06-06
Data publikacji:2021-06-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1734