Międzynarodowy Dzień Archiwów
30 maja 2025
Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, obchodzonego corocznie 9 czerwca, Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprasza na przygotowane wydarzenia.
10 czerwca 2025 r. Warsztaty genealogiczne wraz z prezentacją gry Archiwów Państwowych „Jeszcze jedno lato. 1914-1918”.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym zajmuje się genealogia, od czego należy rozpocząć poszukiwanie własnych korzeni i jak stworzyć drzewo genealogiczne. Łączą nas pokolenia, to nasze narodowe dziedzictwo. Warsztaty zostaną wzbogacone pokazem różnych rodzajów materiałów archiwalnych wykorzystywanych do badań genealogicznych. Zaprezentowane zostaną również zasoby internetowe pomocne w prowadzeniu poszukiwań genealogicznych, w tym serwis Szukaj w Archiwach. W trakcie spotkania będzie można zasięgnąć indywidualnych konsultacji związanych z zabezpieczeniem rodzinnych zbiorów.
Miejsce wydarzenia: Archiwum Państwowe w Siedlcach, ul. Kościuszki 7, godz.10.00-12.00 .
Prezentacja gry Archiwów Państwowych „Jeszcze jedno lato. 1914-1918”.
Gra stworzona przez sieć Archiwów Państwowych, dedykowana nie tylko dla miłośników historii i gier planszowych, ale również dla osób preferujących edukację przez zabawę. Oparta na dokumentach, fotografiach i pamiętnikach, gra łączy emocje, historię i edukację, przenosząc graczy w realia I wojny światowej. Gracze wcielają się w Bohaterów członków wybranej polskiej rodziny z terenu zaboru rosyjskiego, austriackiego i pruskiego. Każda rodzina stara się przetrwać trudny okres pierwszej wojny światowej. Bohaterowie mierzą się z wyzwaniami, dokonują moralnych wyborów i gromadzą pamiątki, które ostatecznie stają się bezcennym archiwum rodzinnym. Inspiracją do powstania gry była seria dzienników i pamiętników z okresu I wojny światowej, opublikowanych w serii wydawniczej „Wielka Wojna – codzienność w niecodzienności”. Przeżycia, doświadczenia i problemy ich autorów zostały luźno oddane w formie kart Wyzwań i Dziennika. Karty Wyzwań ilustrowane są archiwaliami pochodzącymi z zasobu Archiwów Państwowych. Gra toczy się w etapach odpowiadających kolejnym latom wojny (1914-1918). Lata są podzielone na tury- Pory Roku. Gra jest wygrana, gdy Bohaterowie dotrwają do ostatniej Pory Roku (Jesień roku 1918). Jeśli w trakcie rozgrywki co najmniej jeden z Bohaterów osiągnie stan Wyczerpania, gra kończy się natychmiast wspólna przegraną.
Liczba graczy: 1-4
Wiek graczy: od 10 lat
Twórcy gry przygotowali film instruktażowy z omówieniem zasad i przykładową rozgrywką: https://archiwa.gov.pl/poznaj/publikacje/gra/
Sprzedaż gry prowadzi Archiwum Narodowe w Krakowie: bezpośrednio w siedzibie (ul. Rakowicka 22E w Krakowie) lub wysyłkowo. Cena gry to 151,00 PLN. W celu zamówienia gry należy wypełnić formularz dostępny tutaj. Zamówienie można złożyć poprzez: – wysłanie e-maila na adres: archiw@siedlce.ap.gov.pl – listownie pocztą na adres: Archiwum Narodowe w Krakowie, ul. Rakowicka 22E, 31-510 Kraków. Do kosztów gry doliczane są koszty wysyłki (ustalane indywidualnie z kupującym).
11-13 czerwca V Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze pt. „Emocje w archiwaliach, archiwistach i użytkownikach. Archiwalne źródła afektów” - międzynarodowa konferencja naukowa, której współorganizatorami, poz Archiwum Państwowym w Siedlcach, jest Uniwersytet w Siedlcach oraz Uniwersytet Narxoz w Kazachstanie.
W programie, oprócz referentów z Polski, znajdują się badacze z Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu. Tematyka konferencji koncentruje się na emocjonalnym wymiarze pracy archiwalnej, źródłach afektów w dokumentach oraz roli emocji w relacjach między archiwistą a użytkownikiem. W referatach poruszone zostaną m.in. zagadnienia emocji towarzyszących tworzeniu i opracowywaniu dokumentów, afekty wyrażane w listach prywatnych, meldunkach wojskowych czy fotografiach archiwalnych, a także wykorzystywanie emocji w działaniach edukacyjnych i popularyzatorskich archiwów. Szczególną uwagę poświęcono również osobistym doświadczeniom archiwistów, badaczy i genealogów oraz pamięci emocjonalnej utrwalonej w źródłach historycznych. Miejsce wydarzenia: Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach, ul. Żytnia 39, aula 08A.
11 -13 czerwca prezentacja wystawy „Bezsenne głowy, co dźwigają korony – książęta, królowie, wodzowie, bohaterzy. 1000 lat polskiej państwowości w dokumentach Archiwów Państwowych”
Wystawa to historyczna podróż przez epoki: od wczesnopiastowskich pergaminów po rękopisy przywódców powstań narodowych. Miejsce wydarzenia: Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach.
Na wystawie podziwiać będzie można między innymi wizerunki majestatycznej pieczęci Władysława Jagiełły z 1389 roku oraz dokumentu opisującego działania wojsk polskich napisanego ręką Jana III Sobieskiego. Osoby zwiedzające wystawę będą miały wyjątkową okazję poczuć ciężar wszystkich „bezsennych głów”, o których pisał William Szekspir, dostrzegając w rękopisach i listach powstańców – Tadeusza Kościuszki, Jana Skrzyneckiego – nie tylko autografy wielkich bohaterów, lecz i echo ich trudu oraz odwagi. Dla tych, którzy łakną więcej historycznych ciekawostek na wystawie przygotowano dedykowane kody QR, które za pomocą kliknięcia przenoszą na stronę Szukaj w Archiwach do kolekcji tematycznych tworzonych na co dzień przez archiwistów – dotyczących królewskich jadłospisów, fotografii pochodzących z okresu wojny bolszewickiej czy zdjęć Jana Pawła II. Kuratorką wystawy jest dr Julia Wesołowska z Archiwum Państwowego w Poznaniu. Wystawa podzielona została na dziesięć segmentów tematycznych:
1. U zarania Państwa Polskiego
o Najstarszy oryginalny dokument z 1153 roku dotyczący fundacji klasztoru cystersów w Łeknie przez Mieszka III.
o Reprodukcja rysunku Jana Matejki przedstawiająca Bolesława Chrobrego.
2. Rozbicie dzielnicowe
o Dokument lokacyjny Lublina wystawiony w 1317 roku
o Wizerunek św. Jadwigi Śląskiej z XV wieku
3. Korona Królestwa Polskiego
o Pieczęć majestatyczna Władysława Jagiełły z 1389 roku
o Jedyna w Polsce księga zastępcy króla z lat 1440-1447
4. Wolna elekcja
o Dokument opisujący działania wojsk polskich napisany odręcznie przez Jana III Sobieskiego.
o Konstytucja 3 maja 1791 roku
5. Pod zaborami i walka o niepodległość
o Autograf Tadeusza Kościuszki z 1794 roku.
o Oświadczenie Józefa Chłopickiego o objęciu urzędu dyktatora powstania listopadowego
6. II Rzeczpospolita i budowa niepodległego państwa
o Odezwa Józefa Piłsudskiego witająca rodaków w granicach Rzeczypospolitej
o Mapy z wytyczonymi granicami odradzającego się państwa
7. W cieniu wojny
o Rozkazy Stefana „Grota” Roweckiego
o Fotografie wojenne z Warszawy i Torunia
8. Władza i opozycja w PRL
o Notatki przeciw sprawie wyroku gen. Emila „Nila” Fieldorfa z 1953 roku
o Fotografie strajków i wieców „Solidarności”
9. Nowy początek
o materiały archiwalne dotyczące pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku, wstąpienia Polski do NATO i UE
10. O drugie milenium
o wyjątkowa dokumentacja obchodów milenijnych 1966 roku w całym kraju.
Materiały pochodzą z zasobów Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowego w Krakowie oraz Archiwów Państwowych w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Przemyślu, Radomiu, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Pliki do pobrania
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2025-05-30 |
Data publikacji: | 2025-05-30 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 374 |