„Archiwa Rodzinne Niepodległej”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

20 września 2019

Archiwum Państwowe w Siedlcach wraz z innymi archiwami państwowymi realizuje ogólnopolski projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości...

W ramach projektu, 30 września 2019 r., w Dniu Archiwistów, zapraszamy na bezpłatne warsztaty dotyczące porządkowania, zabezpieczania oraz przechowywania rodzinnych dokumentów. Doświadczeni archiwiści oraz konserwatorzy pokażą jak porządkować, identyfikować, opisywać, zabezpieczać i przechowywać w warunkach domowych rodzinne pamiątki.

Uczestnicy warsztatów mogą przynieść dokumenty, rodzinne zdjęcia wymagające zabiegów  konserwatorskich w celu konsultacji.

Wstęp wolny!

Miejsce: Archiwum Państwowe w Siedlcach, ul. Kościuszki 7, 08 – 110 Siedlce

Termin: 30 września 2019 r. I grupa: godzina 10.00-11.30, II grupa 16.00-17.30

Zgłoszenia na poszczególne grupy warsztatowe prosimy składać mailowo na adres: kwerendy@siedlce.ap.gov.pl lub telefonicznie tel.: 25 6322574 w terminie do 27 września 2019 r.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Szanowni Państwo,

informujemy, że Archiwum Państwowe w Siedlcach  wraz z innymi Archiwami Państwowymi uczestniczy w realizacji projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, wpisującego się w dalsze świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do udziału w projekcie zapraszamy osoby posiadające archiwalia rodzinne, dotyczące udziału ich przodków w walce o wolność ojczyzny, które mogą być cennym uzupełnieniem dotychczas znanych źródeł archiwalnych.

Jednocześnie jesteśmy zainteresowani możliwością szerszego udostępnienia prywatnych zbiorów dotyczące odzyskania niepodległości lub wieczystego ich zabezpieczenia poprzez przekazanie do Archiwum.

Celem projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, realizowanego przez archiwa państwowe jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii – Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.

„Archiwa Rodzinne Niepodległej” to przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską mające krzewić kulturę ochrony pamiątek, budzić ducha genealogicznych poszukiwań oraz inspirować do dokumentowania historii rodzinnej i lokalnej – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Eksplorowanie świadectw naszej przeszłości i pielęgnowanie tradycji to wyjątkowa przygoda. Zachęcamy do udziału w projekcie każdego zainteresowanego losami własnej rodziny, komu nieobca jest potrzeba kultywowania pamięci o przodkach i dbałości o rodzinne pamiątki.

W 33 archiwach państwowych, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia archiwum rodzinnego, w tym zabezpieczania  starych rodzinnych  dokumentów i fotografii.

24 września 2019 r. w Warszawie podczas oficjalnej konferencji prasowej wyznaczającej ogólnopolski start projektu nastąpi prezentacja dedykowanej strony internetowej: https://archiwarodzinne.gov.pl/. Udostępniony zostanie tam m.in. poradnik traktujący o tym, jak opisywać, zabezpieczać, a także tworzyć cyfrowe kopie rodzinnych pamiątek.

W ramach projektu, 30 września 2019 r., w Dniu Archiwistów, ustanowionym w tym roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, w każdym archiwum państwowym zaplanowano również warsztaty, na których zaprezentowane zostaną przez archiwistów m.in. sposoby zabezpieczania archiwów rodzinnych.

Wybrane pamiątki z domowego archiwum wraz z opisem historii rodzin zaprezentowane zostaną, za zgodą uczestników projektu, na stronie internetowej Archiwa Rodzinne Niepodległej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie narodowa kolekcja niepodległościowa, której współtwórcą będzie mógł zostać każdy Rodzinny Archiwista.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-09-20
Data publikacji:2019-09-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2321