Perły z zasobu Archiwum Państwowego w Siedlcach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

3 kwietnia 2020

Rozpoczynamy prezentację on-line najcenniejszych i najciekawszych dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Siedlcach. Część z nich dostępna jest w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl. O dokumentach, które nie zostały jeszcze zdigitalizowane i nie są dostępne w formie cyfrowej, będziemy opowiadać. Zachęcamy do odkrywania Archiwów, to prawdziwa skarbnica wiedzy.

Przywilej Króla Augusta III odnawiający lokację Siedlec na prawie chełmińskim oraz potwierdzający przywilej króla Władysława IV z 1635 r. – 1746 r.

(Zespół nr 513 Zbiór dokumentów pergaminowych i papierowych 1746-1787 sygn. 1).

Dokument spisany jest na karcie pergaminowej o wymiarach 675 mm x 345 mm, opatrzony podpisem króla Augusta III i Jana Wolskiego, sekretarza królewskiego. Ma przywieszoną pieczęć wielką koronną, wyciśniętą w czerwonym wosku i umieszczoną w metalowej puszcze, mocno uszkodzonej, umocowanej na jedwabnym sznurze, pieczęć nieczytelna, pismo na dokumencie jest wyblakłe. Dokument został spisany w języku łacińskim, transumowany dokument Władysława IV zawiera fragment w języku polskim.

Jak podaje Stefan Ciara, "inicjatorami wydania przywileju byli ówcześni właściciele Siedlec - Fryderyk Michał Czartoryski, podkanclerzy, a od 1752 roku kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego i jego małżonka Eleonora z Waldsteinów oraz sami mieszczanie, a wśród nich niewielka lecz wpływowa grupa kuśnierzy. Potrzeba wydania takiego przywileju określającego ustrój władz miejskich oraz prawa i obowiązki mieszczan wynikła w skutek spalenia oryginalnego dokumentu lokacyjnego. Natomiast wspomniani wyżej kuśnierze przedłożyli do zatwierdzenia dokument wydany dla ich cechu przez króla Władysława IV dnia 8 XII 1655 roku.”

W dokumencie przypisuje się spalenie oryginalnego dokumentu lokacyjnego Szwedom najeżdżającym miasto w I połowie XVII wieku. Wiadomo jednak, że Siedlce spustoszył przed 1 VIII 1693 r. wielki pożar, w czasie którego spłonęły przywileje miejskie przechowywane w ratuszu.


Bibliografia :

Stefan Ciara, Przywilej króla Augusta III dla Siedlec, "Prace Archiwalno Konserwatorskie", z. 1, 1977, s. 96-118.
Antoni Winter, Dzieje Siedlec 1448-1918, Warszawa 1969.

Zapraszamy na stronę internetową Archiwum Państwowego w Siedlcach.

 

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-04-03
Data publikacji:2020-04-03
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2818